Kontakta oss

Har du synpunkter på AIK Fotbolls verksamhet, vill göra en adressändring eller få information om något som har med AIK Fotboll att göra? Då kan du kontakta oss på adresserna nedan. Våra e-postadresser skrivs förnamn.efternamn@aikfotboll.se (glöm inte att ersätta å, ä, ö med a, a, o).

Information angående sportkontorets öppettider samt vilka helgdagar det håller stängt står längre ner på sidan.

Allmänna frågor (mån-fre 9-15, stängt för lunch 12-13)
Växel 08 – 735 96 50.

Ledning
Jens T Andersson
Klubbdirektör och VD
08 – 735 96 50
jens.andersson@aikfotboll.se

Håkan Strandlund
Ekonomichef och Vice VD
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Företagsförsäljning/Sponsring
Stefan Jonasson
Kommersiell chef
070 – 431 12 57
stefan.jonasson@aikfotboll.se

Henrik Miger
Sales associate
070 – 831 07 60
henrik.miger@aikfotboll.se

Ebba Ebru Gencer
Sales associate
0766 – 1891 31
ebru.gencer@aikfotboll.se

Kommunikation
Fredrik Söderberg
Biljett- och Marknadschef
073 – 150 01 28
fredrik.soderberg@aikfotboll.se

Stefan Mellerborg
Kommunikationsansvarig och presskontakt
070 – 431 12 76
stefan.mellerborg@aikfotboll.se

Tobias Larsson
Ansvarig Digitala Kanaler
070 – 431 12 01
tobias.larsson@aikfotboll.se

Olle Östman
Kommunikatör
070 – 911 17 95
olle.ostman@aikfotboll.se

Andrius Vaskevicius
Grafisk formgivare
076 – 854 03 83
andrius.vaskevicius@aikfotboll.se

Biljetter & Årskort
Specifika frågor kring biljetter och årskort: biljett@aikfotboll.se

Match och Event
Henrik Koch
Evenemang- och Säkerhetschef
070 – 431 12 41
henrik.koch@aikfotboll.se

Daniel Norlander
Servicechef
070 – 431 12 14
daniel.norlander@aikfotboll.se

Tobias Purkin
Matchkoordinator
tobias.purkin@aikfotboll.se

Ekonomi
Håkan Strandlund
Ekonomichef
070 – 431 12 61
hakan.strandlund@aikfotboll.se

Anna Sandahl
Redovisningsekonom AIK Fotboll AB
070 – 431 12 93
anna.sandahl@aikfotboll.se

Ann Fondin
Redovisningsekonom AIK Merchandise
Kundfakturor AIK Fotboll AB/AIK Merchandise
070 – 431 12 52
ann.fondin@aikfotboll.se

Lön & HR-koordinator
Liw Pärnerklint
070 – 999 17 44
liw.parnerklint@aikfotboll.se

IT
John Skärlund
IT-Ansvarig
070 – 431 12 95
john.skarlund@aikfotboll.se

SLO (Supporter Liaison Officer)
John Skärlund
Huvudansvarig SLO
070 – 431 12 95
slo@aikfotboll.se

Sport Herr
Björn Wesström
Sportchef/Director of Sports
08 – 735 96 50
bjorn.wesstrom@aikfotboll.se

Henrik Jurelius
Assisterande Sportchef/Assistant Director of Sports
070 – 431 12 02
henrik.jurelius@aikfotboll.se

Tobias Ackerman
Scoutingchef/Head Scout
070 – 431 12 56
tobias.ackerman@aikfotboll.se

Thomas Thudin
Koordinator
073 – 673 54 94
thomas.thudin@aikfotboll.se

Sport Dam
Tobias Purkin
Koordinator
tobias.purkin@aikfotboll.se

Sport Ungdom / Utveckling
Sportchef U/J: Leif Karlsson, 070 – 431 12 17
Chefstränare AIK Ungdomsakademi Pojk: Elie Mineirji, 070 – 431 12 37
Koordinator: Roger Wikström, 070 – 431 12 49
Akademichef pojk/personalchef: Johannes Wiklund, 070 – 431 12 23
Akademichef flick: Malin Ericsson
Chef barn och ungdomsverksamhet/Forskning och utveckling: Dennis Hörtin
Turneringsansvarig: Riki Simic, 070 – 431 12 68
Kommunikation/information: Tanne Nelson
Marknad: Diyar Dawod, diyar.dawod@aikfotboll.se
Värdegrundsansvarig: Max Bergander, 073 – 531 12 00
Ekonomi: Tewfik Delayah, 070 – 431 12 10, tewfik.delayah@aikfotboll.se
Arrangemang: Amina Abbas, 070 – 431 12 16
Administration: Jens Dahlström, jens.dahlstrom@aikfotboll.se
Utbildningsadministratör: Mio Wallin, mio.wallin@aikfotboll.se

AIK Fotboll
Postadress: Box 3090, 169 03 Solna
Besöksadress: Evenemangsgatan 31, 169 79 Solna
Telefon: 08 – 735 96 50
Fax: 08 – 735 96 79
E-post: fotboll@aikfotboll.se
Plusgiro: 38 80 29 – 1
Bankgiro: 5273 – 7137

Öppettider
Måndag – Fredag kl 09:00 – 15:00 (lunchstängt kl 12:00 – 13:00).

Telefontider för växelnummer 08 – 735 96 50: Måndag – Fredag kl 09:00 – 15:00.
Kontakta oss på våra direktnummer, som finns längre upp på sidan, under sportkontorets övriga öppettider.

AIK Fotbolls sportkontor håller stängt följande helgdagar under 2019
1 januari (Nyårsdagen)
19 april (Långfredag)
22 april (Annandag påsk)
1 maj
30 maj (Kristi Himmelsfärd)
31 maj (Dag efter Kristi Himmelsfärd)
6 juni (Sveriges nationaldag)
21 juni (Midsommarafton)
1 november (Dag före Alla helgons dag)
24 december (Julafton)
25 december (Juldagen)
26 december (Annandag Jul)
31 december (Nyårsafton)

AIK Fotbolls sportkontor stänger kl 12:00 följande dagar under 2019
5 januari (Trettondagsafton)
18 april (Skärtorsdag)
30 april Valborgsmässoafton
29 maj (Dag före Kristi Himmelsfärd)
* Öppettiderna kan komma att korrigeras vid hemmamatch i direkt anslutning till helgdagen.

Butiker
AIK Shop
AIK Shop ligger i Friends Arena vid södra entrén mitt i mot Mall of Scandinavia i Solna.
Telefon: 08 – 735 96 87

Webbshop
Telefon: 08 – 735 96 82
E-post: order@aikshop.se

Öppettider för AIK Shop
Ordinarie öppettider
Måndag – Fredag, kl 10:00 – 19:00
Lördag, kl 10:00 – 16:00
Matchdagar minst fyra timmar innan avspark och en timme efter slutsignal.

Exklusiva partners

Ligapartners

© AIK Fotboll 2019